Nie pozwól, aby ktokolwiek marnował Twój czas! Poznaj sposoby zarządzania czasem Jima Rohna

Nie pozwól, aby ktokolwiek marnował Twój czas! Poznaj sposoby zarządzania czasem Jima Rohna

Każda praca ma wartość. 


Pamiętaj, że nawet jeśli nieszczególnie lubisz swoją pracę, to jeśli pomaga Ci ona zbliżyć się do Twoich celów, powinieneś ją docenić. Niekoniecznie musisz kochać swoją pracę. 


Nie bagatelizuj żadnej pracy, bez względu na to, jak mała lub pozornie nieistotna mogłaby się wydawać. Każda praca odgrywa rolę w Twojej podróży ku temu, gdzie chcesz być. Żadna praca nie jest mało wartościowa, ani pozbawiona godności. Gdy pracujesz, nie wymieniasz tylko swojego czasu na pieniądze. Tworzysz również swój wkład w społeczeństwo i zdobywasz cenne doświadczenia. Zamiast patrzeć z góry na jakąkolwiek pracę, rozpoznaj wartość, jaką ma w kształtowaniu Twojej przyszłości, i doceniaj szansę, jaką daje na wzrost i rozwój.Nie myl ruchu z osiągnięciami. 


Pewnie często czułeś, że osiągnąłeś dużo tylko dlatego, bo byłeś zajęty przez cały dzień. Na przykład ktoś może wrócić wieczorem do domu czując się wyczerpany i powiedzieć: "Przez cały dzień byłem zajęty". Ale ważne pytanie, jakie trzeba zadać to: zajęty czym? Nie chodzi o to, aby po prostu przechodzić z jednego zadania do drugiego. Niektórzy ludzie mogą wydawać się ciągle zajęci, ale tak naprawdę nie osiągają zbyt wiele.


To jak bieganie w kółko. Poruszasz się, ale naprawdę nigdzie nie dobiegasz. Istotne jest, aby nie mylić zgiełku z osiągnięciami. Zamiast skupiać się wyłącznie na pozostawaniu zajętym, skup się na realizowaniu znaczących zadań, które zbliżają Cię do celów. W ten sposób upewnisz się, że Twoje wysiłki prowadzą do realnego postępu, a nie tylko zajmują Twój czas. 
Naucz się zadawać odpowiednie pytania na początku konwersacji. 


Czasami możesz spędzić dużo czasu rozmawiając z kimś, aby później zdać sobie sprawę, że gdybyś zadał właściwe pytania na początku rozmowy, mógłbyś zaoszczędzić sobie dużo czasu. Zadawanie pytań na wstępie pozwala szybko zidentyfikować istotny problem. Na przykład, powiedzmy, że spędzasz godzinę dyskutując o czymś ogólnym ze znajomym, tylko po to, aby później zdać sobie sprawę, że prawdziwym problemem jest coś osobistego. Gdybyś zadał właściwe pytania na początku, mógłbyś skupić się od razu na rozwiązaniu głównego problemu.


Rozpoczęcie dyskusji bez wcześniejszego zadawania pytań może prowadzić do marnowania czasu. Zamiast tego, przyzwyczaj się do zadawania pytań na wstępie, aby upewnić się, że od samego początku zajmujesz się najważniejszymi kwestiami. W ten sposób możesz uniknąć marnowania czasu na tematy, które nie są istotne dla głównego problemu. 
Przeanalizuj to jaki jesteś. 


Przyjrzyj się sobie dokładnie i zidentyfikuj swoje słabości. Jeśli wydaje Ci się, że nie możesz zmienić tych słabości, oto co powinieneś zrobić - znaleźć sposób, aby je zrównoważyć.


W początkowych dniach prowadzenia mojego biznesu, ciągle mówiłem sobie, że zajmę się księgowością, ale nigdy nie udawało mi się tego zrobić. Ostatecznie zdałem sobie sprawę, że nie był to obszar, w którym byłem dobry, a zajmował mi wiele czasu i energii. Zamiast więc próbować zmusić się do czegoś, w czym nie byłem dobry, zdecydowałem się zatrudnić księgowego. Tak, generowało to dodatkowe koszty, ale czas i produktywność, które odzyskałem zdecydowanie były tego warte.


Lekcja z tego jest taka, że czasami warto zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy, z pełną świadomością naszych słabości. Jednakże, jeśli istnieją obszary, w których napotykamy trudności, nie powinniśmy się wahać szukać rozwiązania, które pozwoli je przezwyciężyć. Może to kosztować trochę dodatkowych pieniędzy lub wysiłku, ale w dłuższej perspektywie może zaoszczędzić ci dużo czasu i stresu.

Więcej na ten temat znajdziesz w naszym filmie 👇

Powrót do blogu