Nie o Filiżankę Chodzi! Odkryj, Co Naprawdę Liczy się w Życiu. Mądrość Serwowana z Kawą (WZRUSZAJĄCA LEKCJA O KRÓTKOŚCI ŻYCIA).

Nie o Filiżankę Chodzi! Odkryj, Co Naprawdę Liczy się w Życiu. Mądrość Serwowana z Kawą (WZRUSZAJĄCA LEKCJA O KRÓTKOŚCI ŻYCIA).

Opowieść o filiżance to niezwykle piękna i inspirująca historia, która przybliża nam istotę podejmowania decyzji i konsekwencji naszych wyborów życiowych. Ta krótka, ale głęboka historia przypomina nam, że życie jest pełne wyborów, które możemy podejmować codziennie. Oto ona:

Grupa absolwentów, którzy zrobili błyskotliwą karierę, spotkała się, aby odwiedzić swojego dawnego profesora uniwersyteckiego. Rozmowa szybko zeszła na temat stresów w pracy i życiu. Absolwenci wyrażali swoje frustracje dotyczące problemów życiowych i narastających wyzwań.

Profesor, chcąc poczęstować swoich gości, poszedł do kuchni i wrócił z dużym dzbanem kawy. Na tacy przyniósł masę przeróżnych filiżanek - porcelanowych, plastikowych, szklanych, kryształowych, niektóre wyglądały zwyczajnie, inne były drogie, jedne były wyszczerbione, a jeszcze inne wykwintne. Poprosił, aby poczęstowali się kawą.

Gdy wszyscy studenci mieli już kawę w dłoniach, profesor powiedział: "Jak pewnie zauważyliście, wybraliście wszystkie drogie i piękne filiżanki. Tanie i zwyczajne pozostały na tacy. Nikt z Was ich nie wybrał. Chociaż to normalne, że chcecie dla siebie tylko tego, co najlepsze, to właśnie w tym leży źródło waszych problemów i stresu. Filiżanka sama w sobie nie sprawia, że kawa smakuje lepiej a w niektórych przypadkach nawet ukrywa to, co pijemy. Jednak świadomie wybraliście te najlepiej wyglądające filiżanki. Później jeszcze obserwowaliście ukradkiem, kto wziął jaką. 

Staruszek skupił na sobie zdziwiony wzrok wszystkich młodych ludzi. Uśmiechnął się i ze współczuciem dodał: "Życie jest jak kawa. Praca, pieniądze i pozycja w społeczeństwie to filiżanki. To są jedynie naczynia, w których przechowujecie życie. Posiadane naczynie nie określa i nie definiuje ani nie zmienia jakości życia, które prowadzimy. Podczas gdy gonicie za pięknymi filiżankami, upewnijcie się, że skupiacie się na cieszeniu się kawą.”

Często skupiając się na opakowaniu, zapominamy delektować się tym, co jest w środku. Cieszcie się swoją kawą i doceniajcie jej aromat! Ludzie najbardziej szczęśliwi to nie ci, którzy mają wszystko najlepsze, ale ci, którzy potrafią znaleźć i wykorzystać najlepsze w tym, co mają.

Jeżeli podoba Ci się ta opowieść zobacz koniecznie nasz film i inne piękne przypowieści. W filmie również przedstawiamy myśli Seneki, które zapisał w swoim dziele “O krótkości życia”.

Jest to przewodnik po życiu, który uczy, jak żyć mądrze, nie marnując ani chwili. Napisane przez Senekę około 49 roku, po jego powrocie z wygnania, jest jednym z najcenniejszych skarbów filozofii stoickiej. Dzieło adresowane jest do jego żony, Pauliny. To dialog, który prowadzi nas przez głębię ludzkiego istnienia, przypominając, że życie nie jest wcale krótkie, jeśli tylko żyjemy je mądrze.

Niech te słowa będą dla was przypomnieniem, że prawdziwa wartość życia nie kryje się w bogactwie, statusie czy zewnętrznych osiągnięciach, ale w sposobie, w jaki wykorzystujemy nasz czas – w cnotach, które pielęgnujemy, i w mądrości, z którą kierujemy się w naszym życiu. Dlatego właśnie chciałem, abyście poznali to dzieło. Być może, tak jak kawa, której dziś razem doświadczyliśmy, pomoże Wam skupić się na tym, co w życiu najcenniejsze. 

Zapraszam Was teraz na moje ulubione fragmenty z pisma Seneki "O krótkości życia". To one w pełni ujawniają esencję tej mądrości, o której opowiadamy więcej na Youtube. Zachęcają one nas do refleksji nad własnym życiem i tym, jakie wartości kierują naszymi decyzjami. Przygotujmy się więc na podróż w głąb filozoficznych rozważań, które mają moc zmienić nasze postrzeganie rzeczywistości.

"Nie za mało mamy czasu, ale za wiele tracimy. Dość długie jest życie i w obfitej ilości nam dane do wypełnienia naszego najważniejszego zadania, jeżeli z całego uczynimy należyty użytek, ale jeżeli upływa w zbytkach i gnuśności, a nie zużywa się na żadne szlachetne dzieło, wtedy dopiero w obliczu ostatniej konieczności zauważymy, że życie, którego upływania nie spostrzegliśmy, już upłynęło. Rzecz ma się następująco: nie otrzymaliśmy życia krótkiego, ale czynimy je krótkim, pod względem zaś jego posiadania jesteśmy nie nędzarzami, ale marnotrawcami. I podobnie jak ogromne i królewskie bogactwa, gdy tylko przejdą w posiadanie złego właściciela, natychmiast się rozpraszają, a przeciwnie - nawet skromne majętności, jeżeli są powierzone dobremu gospodarzowi, powiększają się przez należyty użytek, tak samo wiek życia naszego rozciąga się daleko, jeżeli ktoś dobrze nim rozporządza."


“Przebadaj cały czas życia ludzi zajętych, przyglądnij się, jak długo prowadzą rachunki, jak długo przygotowują zasadzki, jak długo się boją, jak długo nadskakują innym, jak długo im samym się nadskakuje, ile czasu zajmują im własne i cudze sprawy sądowe, ile czasu zabierają im uczty, które już same są obowiązkami, a zobaczysz, do jakiego stopnia ich własne sukcesy i klęski nie pozwalają im znaleźć chwili wytchnienia”.

"(...) wszyscy są zgodni co do tego, że człowiek zajęty nie może należycie uprawiać żadnej umiejętności, ani wymowy, ani nauk wyzwolonych, ponieważ rozproszony umysł niczego nie pojmuje głębiej, lecz wszystko odrzuca, jak gdyby go siła ktoś zmuszał do tego. Człowiek zajęty najmniej jest zdatny do życia, ponieważ żadna umiejętność nie jest trudniejsza niż umiejętność życia. Biegłych w innych umiejętnościach jest wszędzie wielu, niektóre z nich nawet młodzi opanowali do tego stopnia, że i sami mogliby innych nauczać. Żyć jednak trzeba się uczyć przez całe życie, a czym zapewne jeszcze bardziej się zdziwisz, przez całe życie trzeba się uczyć umierać. Tylu było sławnych ludzi, którzy zrzekli się bogactw, dostojeństw i rozkoszy, odrzucili wszystkie przeszkody i do ostatnich dni swego istnienia tym tylko się zajmowali, by się nauczyć sztuki życia, a jednak większość z nich przed odejściem z życia wyznała, że jeszcze nie opanowali tej sztuki. Tym bardziej nie opanują jej ci, którzy o to nie dbają".

Więcej pięknych cytatów Seneki i innych inspirujących filmów zobaczysz na YouTube.

Powrót do blogu