Te 7 rzeczy zawsze powinieneś zachować dla siebie. Bądź jak prawdziwy stoik!

Te 7 rzeczy zawsze powinieneś zachować dla siebie. Bądź jak prawdziwy stoik!

Te 7 rzeczy zawsze powinieneś zachować dla siebie | Bądź jak prawdziwy stoik!

Słuchaj, patrz, milcz! Audi, vide, sile!Starożytni stoicy wierzyli w moc roztropności i mądrość milczenia. Rozumieli, że niektóre rzeczy, o których myślimy lub które przeżywamy, powinniśmy traktować prywatnie i nie powinniśmy dzielić się nimi z innymi. W dobie wszechobecnych mediów społecznościowych i nieustającego pragnienia pokazywania wszystkim naszego życia, idea zachowania pewnych rzeczy wyłącznie dla siebie wydaje się niemal rewolucyjna. 

 

Bądź jak prawdziwy stoik!

 

Stoicyzm, starożytna filozofia skupiająca się na samokontroli, mądrości oraz spokoju ducha, naucza nas, że pewne aspekty życia zyskują na wartości, gdy zostają zachowane wyłącznie dla nas. W tym filmie przyjrzymy się siedmiu kluczowym elementom, które według stoickiej mądrości, powinniśmy zostawić tylko dla nas samych.Numer 1. Nie mów źle o sobie.


Spójrz wewnątrz siebie, jest tam źródło siły, które powstanie zawsze,  jeśli zawsze będziesz w nie zaglądać. - Marek AureliuszTo jedna z podstawowych zasad stoicyzmu, filozofii która podkreśla wewnętrzną siłę. Zasada ta zakazuje mówienia o sobie negatywnych rzeczy. Oznacza to, że nigdy nie powinieneś angażować się w samokrytykę, nawet we własnych myślach. Ta stoicka zasada chroni Twoją pewność siebie oraz dba o Twoje dobre samopoczucie. Kiedy ciągle poddajesz się negatywnym myślom i mówisz sam do siebie rzeczy takie jak: "jestem w tym okropny" albo "nigdy się nie poprawię", “to mi się nie uda”, “jestem beznadziejny” - to w końcu zaczynasz w to wierzyć i staje się to prawdą. Ta samokrytyka ma osłabiający wpływ na twoją motywację i hamuje twój rozwój osobisty. 


Zamiast sobie umniejszać, przypomnij sobie o swoim potencjale i zdolnościach. Powtarzaj sobie: "Jestem zdolny to osiągnąć". Jak mawiał Marek Aureliusz: “Pomyśl o tym, co masz, a nie o tym, czego ci brakuje”. Przyjmując to pozytywne i nastawione na rozwój myślenie, wzmocnisz swoją pewność siebie i odporność, co jest zgodne z podstawowymi zasadami stoicyzmu. Zmień sposób, w jaki mówisz o sobie, a zmienisz swoje życie.

 


Numer 2. Nie chwal się swoim rozwojem osobistym. 


Jaki kto jest, rozpoznasz, jeśli się przyjrzysz, w jaki sposób chwali i w jaki sposób przyjmuje pochwały - Seneka

Poznaj Stoickie Przebudzenie - Kliknij.

Epiktet podkreśla, że kiedy dążymy do bycia lepszymi ludźmi, powinniśmy robić to z poczuciem pokory i dyskrecji. Oznacza to unikanie głośnego ogłaszania naszych wysiłków i osiągnięć światu. Zamiast tego, powinniśmy pozwolić naszym działaniom być prawdziwym świadectwem naszego rozwoju. W istocie, Epiktet podkreśla, że samodoskonalenie powinno być osobistą podróżą, prowadzoną dla nas samych, a nie dla oklasków czy uznania innych.

Gdy ciągle chwalimy się naszymi postępami, ryzykujemy rozmycie szczerości naszych intencji. Działa to to tak, jak z ogłaszaniem celów przed ich osiągnięciem, może niezamierzenie zmniejszyć naszą motywację i zaangażowanie. Epiktet zachęca nas do przestrzegania starożytnej maksymy: "Mniej mów, więcej rób". Oznacza to, że prawdziwa miara naszego samodoskonalenia nie leży w wielkich deklaracjach, które wygłaszamy, ale w namacalnych zmianach, które przejawiamy w naszym zachowaniu, charakterze i sposobie myślenia.


Prawdziwy rozwój przejawia się poprzez nasze działania, sposób, w jaki traktujemy innych, mądrość, którą przekazujemy, oraz cnoty, które wyznajemy. Kluczowym wnioskiem jest to, że samodoskonalenie powinno być cichą i niezłomną ideą. Zamiast rozgłaszać nasze zamiary, powinniśmy pracować wytrwale w cieniu, skupiając się na naszym osobistym rozwoju. Dzięki temu pozwalamy naszym wynikom naturalnie zaistnieć i inspirować innych. Według Epikteta, droga do samodoskonalenia to podróż, którą najlepiej odbywać z pokorą i skromnością. Powinniśmy pozwolić, aby nasze działania i wyniki mówiły za nas, ponieważ jest to najbardziej autentyczny i skuteczny sposób, aby inspirować i wpływać na osoby wokół nas. Podsumowując: Pracuj nad sukcesem w ciszy. Niech krzyczą za Ciebie Twoje osiągnięcia.

 

Więcej w filmie:

Powrót do blogu