Steve Jobs, twórca Apple. "Design to nie wygląd, ale..." Biografia i cytaty miliardera.

Steve Jobs, twórca Apple. "Design to nie wygląd, ale..." Biografia i cytaty miliardera.

Steve Jobs (1955 - 2011) to postać kontrowersyjna. Ale trzeba mu oddać, że mimo iż nie był ani informatykiem, ani animatorem, wniósł bardzo wiele do firm (Apple i Pixar) którymi zarządzał. Wielki wizjoner - co myślał i co siedziało mu w głowie? Tutaj posłuchasz jego cytatów, które mogą Ciebie zainspirować.

Mało znanym faktem jest że, Jobs interesował się buddyzmem. Był zafascynowany filozofią zen i regularnie medytował, co pomogło mu w radzeniu sobie z presją i stresem związanym z prowadzeniem firmy. Buddyzm, a szczególnie jego praktyki medytacyjne, nauczyły go skupienia, spokoju umysłu oraz akceptacji rzeczywistości taką, jaka jest. Inna ciekawostka to znacząca ciekawostka to, że kaligrafia odegrała niezwykle istotną rolę w życiu i pracy Steve'a Jobsa, wpływając na jego estetyczne podejście do projektowania produktów Apple.

W 1972 roku, po rzuceniu studiów na Reed College, Jobs nadal uczęszczał na wybrane zajęcia jako wolny słuchacz. Jednym z kursów, który szczególnie go zafascynował, była kaligrafia prowadzona przez Roberta Palladino. Jobs nauczył się tam o różnych stylach pisma, proporcjach liter i o tym, jak dbałość o detale może wpłynąć na piękno i czytelność tekstu. Był zachwycony precyzją i elegancją ręcznego pisania, a także estetycznymi i historycznymi aspektami kaligrafii.

Steve Jobs od zawsze był niepokorny. To jednak walka z gigantem branży IBM uczyniła go znanym i pokazała światu jak śmiały i odważny jest Steve. Jobs od zawsze wyśmiewał gigantów jak IBM czy Microsoft. Sam jednak stał się gigantem tej branży fundując IBM ciężki knockout z którego rywal już nigdy się nie pozbierał. To trochę jak historia Dawida z Goliatem.

Życiorys Steva Jobsa przypomina wciągającą opowieść. Miał życie pełne wzlotów i upadków. Sam został wyrzucony ze swojej własnej firmy. Zwolnili go jego koledzy z pracy i rady nadzorczej. A przecież był założycielem i twórcą Apple. Steve miał płomienną osobowość. Był bardzo płodnym i twórczym przedsiębiorcą. Jego pasja przekraczała wszelkie schematy. Jego perfekcjonizm nie raz doprowadzał inżynierów, pracowników, managerów i inwestorów do szewskiej pasji, ale... w końcu się opłacić. Steve Jobs założył Apple wraz ze Stevem Wozniakiem, który ma polskie korzenie, czyli de facto jest polakiem i świetnym informatykiem i inżynierem.

Ten genialny przedsiębiorca, lider i wizjoner zrewolucjonizowały sześć branż: komputery osobiste, filmy animowane, muzykę, telefony, tablety i publikacje cyfrowe. W swojej sztampowej kampanii marketingowej wykorzystał książkę 1984 Georgea Orwella. IBM przegrał walkę z "Dawidem" którym była wówczas mała firma z Doliny Krzemowej, z małej miejscowości Kupertino w Kalifornii, z logiem ugryzionego jabłka. Obecnie logo Apple to oznaka prestiżu. W Hong Kongu ludzie noszą urządzenia Apple i chwalą się niemi jak u nas samochodami.

W Hong Kongu z racji największego zagęszczenia ludności na świecie, posiadanie samochodu jest mega drogie, ale również mało praktyczne. Mieszkanie w 30 piętrowym budynku nie należy tam do rzadkości. Apple to firma która na Nowojorskiej Giełdzie NYSE i NASDAQ jest jedną z najlepiej wycenianych spółek na świecie. Generuje niesamowite przychody i bardzo duże zyski dla swoich akcjonariuszy. Steve wyprzedzał swoje czasy. Zmarł na raka w 2011 roku. Od dłuższego czasu walczył z chorobą. Miał dużo trafnych przemyśleń odnośnie życia, ludzkiego istnienia, ludzkiego szczęścia i pracy. Był bardzo mądrym człowiekiem, wynalazcą i niesamowitym przedsiębiorcą. Ludzie mówią, że był gorszym szefem i przyjacielem. Ale wiadomo, wymagał perfekcji.

 

Powrót do blogu