"Rozmyślania (do siebie samego)" Marka Aureliusza

"Rozmyślania (do siebie samego)" Marka Aureliusza

"Rozmyślania (do siebie samego)" Marka Aureliusza są być może najbardziej popularnymi i dostępnymi z antycznych tekstów stoickich, jakie dzisiaj posiadamy.

42. prezydent Stanów Zjednoczonych, Bill Clinton, czyta ją raz w roku. Założycielka The Huffington Post, Arianna Huffington, przeczytała ją w liceum i wciągnęła się w stoicyzm. Ryan Holiday z The Daily Stoic przeczytał tę książkę ponad 100 razy.

Między 2012 a 2019 rokiem sprzedaż książki wzrosła z 16 000 do 100 000 egzemplarzy, zanim nie wzrosła jeszcze bardziej podczas pandemii i związanych z nią blokad w 2020 roku.

Ale co sprawia, że ludzie wracają do dwutysięcznoletniego dziennika rzymskiego cesarza?

Dowiesz się tego z filmu w linku poniżej. Teraz chciałbympodzielić się kilkoma mniej znanymi informacjami na temat ROZMYŚLAŃ:

  • Pierwsze bezpośrednie wspomnienie o pracy Aureliusza pochodzi od Arethasa z Cezarei z początku X wieku.
  • Pierwsze wydanie drukowane zostało wykonane w XVI wieku. Dzisiejszy tekst opiera się niemal wyłącznie na dwóch manuskryptach — Codexie Palatino i Codexie Vaticanus 1950.
  • Marek Aureliusz napisał luźno 12 "rozdziałów" w języku greckim, które składają się na książkę.
  • Pierwszy przekład na łacinę Rozmyślań Marka Aureliusza został wykonany w 1558 roku. Pierwsze tłumaczenie na język angielski zostało opublikowane w 1634 roku.

Powrót do blogu