Jak mniej myśleć? Poznaj niezawodne sposoby stoików!

Jak mniej myśleć? Poznaj niezawodne sposoby stoików!

Stoicy uczą, że powinniśmy kierować naszą uwagę i energię na to, co leży w naszej mocy, na nasze postawy, przekonania i działania. Tym samym, zamiast tracić czas na bezowocne spekulacje i martwienie się o niepewną przyszłość, stoicy zachęcają do skupienia się na teraźniejszości i praktykowaniu akceptacji tego, czego zmienić nie możemy. Dlatego postanowiliśmy poruszyć temat nadmiernego myślenia - popularnie zwanego jako "overthinking". Niestety, ale jest to problem, który dotyka bardzo dużej części społeczeństwa. Nadmierne myślenie staje na naszej drodze do spokoju i szczęścia...

Prawdopodobnie często doświadczasz frustracji spowodowanej ciągłem mętlikiem myśli, udręką niezdecydowania lub paraliżującym efektem nadmiernego analizowania. Większość z nas snuje w głowie ciągłe dialogi, przewidując różne scenariusze i próbując rozwiązać nieskończony ciąg myśli „a co jeśli”. 

Marek Aureliusz powiedział: “Masz władzę nad swoim umysłem, nie nad zewnętrznymi wydarzeniami. Zrozum to, a znajdziesz siłę”.  

Dziś zmierzymy się z tym wyzwaniem, przedstawiając 8 praktycznych strategii stoickich, które pomogą pokonać nadmierne myślenie, popularnie zwane jako: “overthinking”. 

1. Traktuj nadmierne myślenie jako czynnik zewnętrzny. 

Wszystko zaczyna się od jednej małej myśli, która rośnie i rozprzestrzenia się, nabierając mocy, zdolnej wyczerpać Cię zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W dzisiejszym szybkim świecie, gdzie jesteśmy bombardowani falą informacji, nasze umysły stają się polem bitwy dla niezliczonych myśli i zmartwień. 

Jak więc odpierać te niechciane wizyty w przyszłość i przeszłość? Stoicyzm uczy nas obserwacji bez angażowania się. Wyobraź sobie, że umieszczasz myśli w bańce i patrzysz, jak się oddalają. To ćwiczenie zmniejsza ich ciężar i wzmacnia świadomość, że myśli są tylko przelotnymi zjawiskami. Pozwól im odejść, zanim wywołają burzę w twoim umyśle, budując mentalny odruch, który pozwala ci się odłączyć.

Im skuteczniej będziesz umiał odcinać się od tego szaleństwa myśli, tym łatwiej pojmiesz, że nie jesteś tylko sumą swoich myśli. Jest to świadomy wysiłek, który z czasem staje się silniejszy. "Rozróżnienie" polega na zdolności do oddzielenia siebie od swoich myśli, czyli spojrzenia na nie z dystansem, zamiast traktowania ich jako integralną część siebie samego. 

2. Odzyskaj kontrolę przekierowując swoją energię.

Wyobraź sobie sytuację, w której twoja umysłowa przeglądarka jest przepełniona otwartymi kartami, z których każda odtwarza głośno różne sceny, a ty, bezskutecznie, próbujesz znaleźć przycisk pauzy. Ta mentalna akrobatyka, charakterystyczna dla naszych czasów, wynika z ciągłej presji bycia na bieżąco.

Aby wydobyć się z pułapki nadmiernego myślenia, zacznij od zakorzenienia się w obecnej chwili. Skupienie się na jednym zadaniu, nawet najmniejszym, i poświęcenie swojej energii na jego wykonanie może być potężnym narzędziem, służącym do wyrwania się z wiru myśli. Ta świadoma zmiana koncentracji wyrywa nas z niekończącego się analizowania przyszłości i zakotwicza w teraźniejszości, pozwalając na pełne doświadczenie życia tutaj i teraz. Marek Aureliusz mawiał: “(..) przypomnij sobie, że nie gnębi cię ani przyszłość, ani przeszłość, ale zawsze teraźniejszość.”

3. Przyjmij nietrwałość i ćwicz odpuszczanie. 

Umysł, który niepokoi się o przyszłe wydarzenia jest nieszczęśliwy. 

Jak mawiał Seneka. "Prawdziwe szczęście polega na cieszeniu się teraźniejszością bez niepokojącej zależności od przyszłości."

Nasze umysły często zapętlają się, rozpamiętując przeszłość lub martwiąc się o przyszłość, tworząc idealne warunki dla nadmiernego myślenia, gdzie myśli stają się nieproszone i długotrwałe. 

Przyjęcie nietrwałości myśli w praktyce to rozwijanie umiejętności odpuszczania. Jest to forma mentalnego sprzątania, w której świadomie pozwalasz odejść myślom, które nie są dla Ciebie korzystne. Możesz to czynić, używając wizualizacji: wyobraź sobie rzekę, gdzie każda myśl jest liściem na wodzie, powoli odpływającym w dal. 

4. Zamień przytłaczające myśli na działania. 

Gdy ogarnia nas nadmierna ilość myśli, możemy czuć się, jakbyśmy dźwigali ciężar ogromnego głazu. Nasze zmartwienia wydają się niewiarygodnie ciężkie. Te metaforyczne dźwiganie ciężaru jest znane dla wielu z nas szczególnie w świecie, który oczekuje od nas wybitności we wszystkich aspektach życia: w pracy, relacjach, rozwoju osobistym i pozycji społecznej. Presja bycia najlepszym może nas zatrzymać w miejscu, sparaliżowanych niezdecydowaniem i strachem.

Chcesz poznać kolejne 4 metody, które pomogą Ci zatrzymać nadmierne myślenie? Poznasz je w moim filmie, do obejrzenia, którego serdecznie Cię zachęcam! 

 Te mądrości stoickie otwierają nam drogę do szczęśliwego życia i spokoju ducha.Te niezawodne sposoby stoków na pokonanie nadmiernego myślenia pomogły wielu, wierzymy, że pomogą także Tobie. 

Powrót do blogu