Geniusz, którego zniszczono - Nikola Tesla

Geniusz, którego zniszczono - Nikola Tesla

 

Tesla - najbardziej interesujący człowiek wszechczasów. Geniusz, o którym zapomniano.


Kiedy myślimy o największych wynalazcach wszech czasów, na myśl przychodzi nam kilka nazwisk. Pewnie będzie to Gutenberg, który wynalazł druk, Bracia Wright, których wynalazkiem był samolot, Thomas Edison i jego żarówka czy Alexander Bell i pierwszy telefon. Ale jest jedno nazwisko, które nie jest tak rozpoznawalne. Kiedy podłączasz swój telefon, włączasz światło lub używasz lodówki, masz za co dziękować Nikoli Tesli.

Opowiem o historii zapomnianego geniusza, ale przewrotnie zacznę tę historię od samego końca.

7 stycznia 1943 roku pokojówka pracująca w nowojorskim hotelu New Yorker weszła do pokoju 3327, gdzie znalazła ciało starego mężczyzny, który przez ostatnią dekadę nazywał ten hotel swoim domem. Tesla zmarł samotny i biedny. W ostatnich latach swojego życia żywił się mlekiem i herbatnikami. Bardziej dbał o żołądki gołębi na swoim parapecie, niż o swój własny. Jeden z największych wynalazców wszech czasów popadł w zapomnienie i zmarł w ubóstwie. Istnieje powód, dla którego tak się stało, a który stanie się dla Ciebie jasny pod koniec tej historii. Dlatego kliknij w link i obejrzyj cały film o Nikola Tesli.

 

Cytaty Nikola Tesla

Zdecydowana większość ludzi nigdy nie zdaje sobie sprawy z tego, co dzieje się wewnątrz nich, a miliony padają ofiarami chorób i umierają przedwcześnie właśnie z tego powodu.

 

Przebywaj w samotności. Oto sekret innowacji. Przebywaj w samotności. Wtedy rodzą się najlepsze pomysły.

 

Nie sądzę, żeby w ludzkim sercu mógł zawitać dreszcz emocji, podobny do tego, który odczuwa wynalazca, na widok czegoś co zbudował i co zmierza do odniesienia sukcesu. Takie emocje sprawiają, że człowiek zapomina o jedzeniu, śnie, przyjaciołach, miłości, o wszystkim.

 

Jeśli Twoja nienawiść mogłaby zostać zamieniona w prąd, oświetliłaby cały świat.

 

Moja metoda jest inna. Nie spieszę się aby wykonać pracę. Jeśli mam pomysł, zaczynam go sobie wyobrażać. Zmieniam go, udoskonalam i używam w całości w swojej głowie.

 

Ze wszystkich rzeczy, najbardziej lubię książki.

 

Umysł jest ostrzejszy i bardziej przenikliwy w odosobnieniu i nieprzerwanej samotności.

 

Pragniemy nowych doznań, ale szybko stajemy się wobec nich obojętni. Wczorajsze cuda, są dzisiaj powszechnymi rzeczami.

 

Wszystko co wielkie, w przeszłości było wyśmiewane, potępiane, zwalczane, tłumione — tylko po to, by wyłonić się z tej walki i ukazać jako jeszcze potężniejsze i zatriumfować.

 

Życie jest i pozostanie równaniem, którego nie da się rozwiązać, ale zawiera pewne znane nam zmienne.

 

Każdy człowiek powinien mieć jakiś ideał – religijny, artystyczny, naukowy lub humanitarny – aby nadać sens swojemu życiu.

 

W dniu, w którym nauka zacznie badać zjawiska niefizyczne, osiągnie większy postęp w ciągu jednej dekady, niż we wszystkich poprzednich wiekach swojego istnienia.

 

Dzisiejsi naukowcy zastąpili eksperymenty matematyką i wędrują od równania do równania. Ostatecznie budują strukturę, która nie ma związku z rzeczywistością.

 

Dla mnie wszechświat to po prostu wielka maszyna, która nigdy nie powstała i nigdy się nie skończy.

 

Inteligentni ludzie zwykli mieć mniej przyjaciół, niż przeciętni. Im mądrzejszy jesteś, tym stajesz się bardziej wybredny w doborze znajomych.

 

To, co jeden nazywa Bogiem, drugi nazywa prawami fizyki.

 

Ciężko jest dać nieograniczoną energię, ograniczonym umysłom.

 

Niech przyszłość powie prawdę i oceni każdego według jego pracy i osiągnięć. Teraźniejszość należy do nich, a przyszłość, na którą naprawdę pracuję, do mnie.

Mój mózg to tylko odbiornik, we wszechświecie znajduje się Rdzeń, z którego otrzymujemy wiedzę, siłę, inspiracje. Nie wnikałem w tajemnice tego rdzenia ale wiem, że On istnieje.

 

Człowiek nie jest w nieskończoności jedyną istotą obdarzoną rozumem.

 

Musimy nauczyć się pozyskiwać niezbędną nam energię bez zużywania surowców.

 

Jesteśmy jednością. Tylko ego, przekonania i strach próbują nas rozdzielić.

 

Jeśli chcesz zrozumieć Wszechświat, zacznij myśleć w kategoriach energii, częstotliwości i wibracji.

 

Gdziekolwiek jestem, nie mogę przestać rozwiązywać problemów, które mi się nasuwają, i wydają się tak ważne, że muszę starać się je rozwiązać. Czasami spędzam w laboratorium tyle godzin, że moi przyjaciele są zaniepokojeni i grożą jego zamknięciem i ukryciem klucza.

 

Ludzkość nie jest gotowa na wielkość i dobro.

 

Pieniądze nie stanowią aż tak wielkiej wartości, jaką nadają im ludzie. Wszystkie swoje pieniądze zainwestowałem w eksperymenty, dzięki którym dokonałem odkryć pozwalających ludzkości prowadzić trochę łatwiejsze życie.

 

Dzisiejsi naukowcy myślą głęboko, a nie jasno. Aby myśleć jasno, trzeba być mądrym, myśleć głęboko potrafią nawet obłąkani.

 

Oryginalność kwitnie w odosobnieniu wolnym od zewnętrznych wpływów, które uderzają w nas, by okaleczyć twórczy umysł. Bądź sam, to jest tajemnica wynalazku.

 

Nasze cnoty i nasze wady są nierozłączne, podobnie jak siła i materia. Kiedy one się rozdzielają, człowiek przestaje istnieć.

 

Nasze zmysły umożliwiają nam postrzeganie tylko niewielkiej części świata zewnętrznego.

 

Ze wszystkich oporów tarcia, ten, który najbardziej opóźnia postęp ludzkości, to ignorancja. Budda nazwał ją „największym złem na świecie”. Tarcie wynikające z ignorancji, można zredukować jedynie poprzez szerzenie wiedzy. Nie da się zrobić nic bardziej przydatnego dla ludzi.

 

Wzajemne zrozumienie byłoby ogromnie ułatwione, dzięki użyciu jednego, uniwersalnego języka.

 

Jest we mnie coś, co może być iluzją, jak to często bywa w przypadku młodych, zachwyconych ludzi. Ale gdybym miał szczęście osiągnąć niektóre z moich ideałów, było by to w imieniu całej ludzkości.

 

Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw.

Powrót do blogu