5 sposobów na idealne rozpoczęcie dnia Marka Aureliusza, Stoicyzm w praktyce. Wygraj swój dzień!

5 sposobów na idealne rozpoczęcie dnia Marka Aureliusza, Stoicyzm w praktyce. Wygraj swój dzień!

5 sposobów na idealne rozpoczęcie dnia Marka Aureliusza.

 

“Spójrz wewnątrz siebie, jest tam źródło siły, które powstanie zawsze, jeśli zawsze będziesz w nie zaglądać.” Marek Aureliusz


Oto 5 sposobów na rozpoczęcie dnia w sposób, w jaki swój dzień rozpoczynał cesarz Marek Aureliusz, uważany za ostatniego z Pięciu Dobrych Cesarzy. Marek Aureliusz mówi: 

"O świcie, gdy masz trudności z wyjściem z łóżka, powiedz sobie: Muszę iść do pracy. Czemu mam narzekać, jeśli mam robić rzeczy, dla których przyszedłem na świat, dla których się urodziłem'". 


Marek podczas swoich rządów znalazł czas na napisanie pamiętnika, który w naszych czasach, po 2 tysiącach lat stał się książkowym bestsellerem. Aureliusz notował w nim, że miewał trudności w porannym wstawaniu. Przeprowadza tam wewnętrzną rozmowę ze sobą, przypominając sobie, że wszystkie istoty w przyrodzie: mrówki, pszczoły czy wilki, robią to, do czego zostały stworzone. My jako istoty ludzkie, nie jesteśmy zwolnieni z odgrywania swojej roli, niezależnie od naszego statusu społecznego. Każda forma życia służy innym i pracuje, a naszym obowiązkiem jest robić to samo. 


Co jest niezwykle ciekawe, Marek Aureliusz wzbraniał się przed przyjęciem urzędu cesarza, gdyż kolidowało to z jego filozoficznym trybem życia, jednak jako stoik wiedział, że pełnienie tego urzędu jest jego obowiązkiem. Codziennie musimy pamiętać, aby wnieść swój wkład w świat. Zaniechanie tej misji to stawanie w opozycji do samej natury. Dzięki skrupulatności Marka w prowadzeniu pamiętnika, mamy pewien zarys, jak wyglądała jego poranna rutyna. W tym filmie dowiesz się o pięciu rzeczach, które Marek Aureliusz robił z samego rana. Dowiesz się też, jak Ty możesz dostosować tę rutynę do współczesnego życia.

 

Więcej w filmie:

Powrót do blogu